За много домакинства, покупката на климатици е сериозен разход. Все пак е добре да разглеждаме този разход като един вид инвестиция, която ще ни помогне да се справим с високите сметки за ток в контекста непрестанното повишаване на техните стойности през последните години.
Какви са обаче предимствата при покупка на евтини климатици и на скъпи такива? Кога едното решение е подходящо и кога все пак другото приемливо в контекста на нашите възможности и нужди?
Евтини климатици най-често биват купувани от семейства или отделни хора с трайно понижени финансови възможности. Те все пак представят възможност удобството от използване на модерни климатични системи да достигне до повече хора. Вариант при подобни финансови ограничения е покупката на климатици на лизинг, така няма да натоварваме нашия бюджет и ще можем да се възползваме от доста качествени предложения, които пазара може да ни направи.
Скъпите климатици биват купувани от хората с малко по-прозорливи виждания в дългосрочен план. Те възприемат покупката на климатици основно като инвестиция, която всъщност ще им спести пари, а няма да им коства излишни такива.
Скъпите климатични системи са доста по-ефективни и могат да изплатят инвестицията си в наистина кратки срокове. Това е причината често да бъдат препоръчвани от консултантите при продажба на климатици или други експерти в областта на климатизацията. Нещо повече те притежават и доста по-усъвършенствани филтри, които да направя въздуха в помещението по-приятен. Притежават и защитни системи, които обират неща като цигарен дим, спори, алергени и други неприятни частици, които въздухът в помещението може да съдържа.
Истината е, че много хора изхождат от факта, че у нас все по-често се практикува стратегията, че ако увеличим цената, то продуктът е с високо качество, но се оказва друго. Купувачите обаче не отчитат един елементарен факт, който е ясно разпознаваем. Подобна стратегия на повишаване цените на некачествени стоки с представянето им като качествени се практикува за локално произведени стоки или такива, внос от съседни страни.
При климатиците обаче нещата стоят другояче. Всъщност високите цени на един или друг модел биват определяни до голяма степен от техните производители, което малко или много връзва ръцете за тарикатлък по български т.е. купувате скъпи климатици, но те са наистина качествени. Колкото е по-ниска цената, толкова по-логично е да пада и качеството на избраната от вас климатична система.